Wybór rękawic bokserskich jest niezwykle ważny. Chroni nasze nadgarstki przed kontuzjami, a także powinny być odpowiednio dobierane podczas zwykłego treningu, a sesji sparingowych. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rękawic bokserskich. Jakie wybrać i na co zwracać uwagę? Przede wszystkim warto pamiętać, o owijkach bokserskich, które pozwalają lepiej zabezpieczyć nadgarstek, a także pozwalają zachować dłuższą świeżość rękawic. Bokser powinien móc trenować w komfortowych warunkach, dlatego najczęściej wybierane są rękawice na rzep, a na pięści lądują również bandaże bokserskie.
Waga a rozmiar rękawic bokserskich
Jest to kluczowy element podczas wyboru odpowiednich rękawic bokserskich. Lżejsze rękawice bokserskie są o wiele lepsze dla początkujących i pracujących na worku lub tarczach. Ciężkie rękawice mogą powodować błędy techniczne i łapanie złych nawyków (np.: opuszczanie gardy). Wagę rękawic mierzy się w uncjach ( 1 uncja (oz) = 28,4 grama). Rękawice 8-10 oz to najlżejsze rękawice dla osób dorosłych. Sprawiają one, że dłonie są mniej zabudowane, przez co ciosy są o wiele bardziej odczuwalne dla atakującego, jak i celu. Nie powinny być używane podczas sparingów. Rękawice o wadze 12-20 oz mogą być stosowane podczas sparingów przez mężczyzn. Zaleca się jednak, aby rękawice 12-14 oz były stosowane w niskich wagach nieprzekraczających do 65 kg masy ciała. Osoby cięższe powinny dobierać większe rozmiary rękawic bokserskich (14-20 oz), aby móc bezpiecznie trenować. Na zawodowych galach bokserskich walczy się w rękawicach 8-10 oz.
Rękawice bokserskie – materiał wykonania
Sporty walki ewoluowały i przez lata zmieniały się rękawice bokserskie. Materiał wykonania jest kwestią indywidualną. Największe firmy produkujące sprzęt bokserski stawia na syntetyczny odpowiednik naturalnej skóry bydlęcej. Rękawice ze skóry naturalnej są produkowane najczęściej ze skóry bydlęcej, bawoła lub koziej. W ostatnich latach, sprzęt treningowy jest już produkowany ze skór sztucznych, czyli PVC (polichlorek winylu), PU (poliuretan), a także z mikrofibry. O wiele bardziej ważniejszą kwestią jest zastosowanie materiałów, które będą skutecznie stabilizować nadgarstek podczas treningu.
Rodzaje rękawic bokserskich – budowa
Wyróżnia się 3 rodzaje rękawic bokserskich ze względu na budowę i wygląd. Są to rękawice bokserskie, rękawice do Muay Thai, a także rękawice przyrządowe. Pierwsze z nich mają budowę zaokrągloną i obły kształt. Ma na calu chronić pięściarza i amortyzować uderzenia. W boksie, większość ciosów jest wyprowadzanych na głowę przeciwnika. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku rękawic do Muay Thai. Są one spłaszczone, a także mają otwarty profil, dzięki czemu pozwalają na łapanie przeciwnika w klinczu, gdzie zawodnicy mogą zadawać ciosy kolanami lub ściągać przeciwnika za głowę. Ostatnie z nich, czyli rękawice przyrządowe służą przede wszystkim do pracy szybkościowej na worku treningowym. Istnieją również rękawice do MMA, które umożliwiają łapanie chwytów i zapinanie technik kończących.