Jedna z najpopularniejszych technik kończących w sportach walki. Choć w MMA nie jest tak powszechna jak wszelkie duszenia zza pleców (Rear Naked Choke), nadal jest jedną z ulubionych technik używanych przez grapplerów na całym świecie. Dźwignia na staw łokciowy jest w teorii bardzo łatwą techniką, do której można dojść z bardzo wielu pozycji. Przez zawodników jest określana mianem balachy albo balaszki. Co to jest balacha? Jak wygląda technika, która może złamać rękę?
Dźwignia na staw łokciowy – balacha
Balacha (ang. armbar) to technika wykorzystywana w wielu sportach chwytanych. W późniejszym czasie przeniosła się do świata MMA. Jest niezwykle skuteczna, o czym przekonało się już wielu wybitnych zawodników ze świata mieszanych sztuk walki. Technika ta ma za zadanie wykonać dźwignię na staw łokciowy. Balacha jest uznawana za dźwignię prostą i jest zmuszeniem przeciwnika, aby jego ręka znalazła się nienaturalnym położeniu. Złe próby uwolnienia z tej pozycji kończącej kończą się dużym bólem ze względu na przeprost stawu łokciowego (ramienno-łokciowego). Założeniem dźwigni jest spowodowanie bólu u przeciwnika poprzez ucisk kości na sploty nerwowe. Są one zlokalizowane w bezpośredniej okolicy stawu. Naciągnięcie ścięgien oraz przekroczenie ruchomości stawu powoduje ogromny ból, który skutkuje poddaniem się przez przeciwnika. Balachę można wykonać z dosiadu, zza pleców, z kolana na brzuchu i z gardy.
W jakich sportach wykorzystuje się balachę?
Balacha jest znana głównie z chwytanych sportów walki. W jakich sportach wykorzystuje się balachę? Pochodzi z Japonii i jest jedną z oficjalnych technik walki w Kodokan Judo. Juji Gatame to dźwignia na staw łokciowy. Jest wykorzystywana przez judoków na całym świecie. Technika jest bardzo często używana przez zawodników brazylijskiego jiu jitsu, którzy opracowali cały system wariacji. Również w Aikido bardzo często wykorzystuje się dźwignię na stawy, aby poddać przeciwnika. Bez balachy nie istniałoby również MMA. Pomimo tego, że większość poddań w zawodowych walkach to duszenia zza pleców lub gilotyny, to balacha nadal cieszy się dużą popularnością wśród zawodników MMA z ogromnym doświadczeniem grapplerskim.
Czy istnieje balacha na kolano?
Wielu z początkujących sportowców zastanawia się, czy istnieje balacha na kolano. Istnieje i jest niesamowicie destrukcyjną techniką. Może o tym świadczyć fakt, że aby wykorzystać tę technikę na zawodach brazylijskiego jiu jitsu musisz być posiadaczem brązowego lub czarnego pasa. Dźwignia powoduje przeprost na staw kolanowy. Jest bardzo niebezpieczna, lecz jest niezwykle skuteczna w wielu sportach. Używana jest bardzo często przez zawodników MMA. Jest to jedna z alternatyw systemu ataku na nogi. Nie jest może tak popularna jak balacha na rękę, lecz jest wykorzystywana na najwyższym światowym poziomie. Wielu zawodników BJJ i MMA specjalizuje się w atakach na dolne kończyny ciała, a poddania są widowiskowe. Mógł się o tym przekonać Andrzej Grzebyk na gali KSW 67, gdy w ten sposób został poddany przez Adriana Bartosińskiego.