fbpx

Boks

Boks – na czym polega?

Boks to sport, w którym dwóch przeciwników o równej wadze walczy ze sobą na pięści. Celem tego sportu jest zdobywanie punktów poprzez zadawanie ciosów w głowę lub ciało przeciwnika. Walka bokserska składa się zazwyczaj z dwunastu rund, z których każda trwa trzy minuty.

Zasady boks

Zasady boksu są proste: dwie osoby walczą, używając wyłącznie pięści, a celem jest znokautowanie przeciwnika lub zwycięstwo na punkty poprzez decyzję sędziów. Jest jeszcze kilka innych szczegółów, np. nie można uderzać poniżej pasa, kopać przeciwnika, ale główna idea to wyprowadzanie ciosów w korpus i głowę przeciwnika.

Historia boksu

Historia boksu rozpoczyna się w starożytnej Grecji, lecz pierwszy zawodowy mecz bokserski odbył się w Anglii w 1681 roku, a pierwszym mistrzem został James Figg w 1719 roku. Od tego czasu boks zyskał na popularności na całym świecie. Zawodowe walki bokserskie odbywają się obecnie w prawie każdym kraju, a nad różnymi kategoriami wagowymi i organami sankcjonującymi czuwa wiele organizacji.

Walki bokserskie – jak wyglądają?

Boks zawodowy, znany również jako walka o nagrodę, to regulowana forma boksu, w której dwóch uczestników o podobnej wadze walczy ze sobą w serii rund. Zwycięzca jest wyłaniany przez sędziów, jeśli walka trwa do końca (zwykle 12 rund) lub jeśli jeden zawodnik znokautuje drugiego.

Boks w Polsce

Boks to popularna dyscyplina sportu w Polsce, mająca długą i bogatą historię. Pierwszy klub bokserski w kraju został założony w 1884 r. i od tego czasu sport ten stał się częścią polskiego krajobrazu sportowego. Obecnie w całym kraju istnieją setki klubów bokserskich, a sport ten uprawiają zarówno mężczyźni, jak i kobiety w każdym wieku.

Najbardziej znani bokserzy

Najbardziej znani bokserzy na świecie to: Floyd Mayweather, Manny Pacquaio, Muhammad Ali, Carlos Monzon, Bernard Hopkins i Joe Louis.

Ciekawe teksty: