W sztukach walki stosuje się wiele technik, które mogą skutkować szybkim zakończeniem potyczki. Najczęściej stosowaną metodą kończącą są wszelkiego rodzaju duszenia. Duszenie w walkach MMA(ang. Mixed Martial Art) jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwycięstwo przez nokaut. Pozwala ono na zakończenie walki przed upływem trzech rund.
Duszenie w walce – czy to działa?
Czy duszenie w walce jest skuteczne? Oczywiście, że tak! W przypadku odcięcia dopływu tlenu do mózgu, w przeciągu kilku do kilkunastu sekund przeciwnik traci świadomość, co sprawia, że walka dobiega końca. Dobrze założony i zaciśnięty chwyt kończy walkę. Techniki duszenia bywają nazywane wyrównaczami ze względu na to, że nawet dużo mniejszy przeciwnik stosując odpowiednią technikę może wykończyć rywala.
Duszenie = technika obezwładniająca przeciwnika
Czy będąc duszonym można się skutecznie bronić? W momencie, w którym chwyt już został założony nagły ból i brak tchu uniemożliwia szybkie podjęcie decyzji, a czasu na zastanowienie nie ma. Jeśli więc w początkowej fazie zakładania chwytu duszącego w MMA oponent nie podejmie skutecznych działań lub wręcz nie ma miejsca na manewrowanie to okazuje się, że nie jest w stanie się w żaden sposób wybronić.
Czy duszenie jest bezpieczne?
W MMA nad bezpieczeństwem walk czuwają zawodnicy, arbiter oraz sekundanci. Więc jeśli na szali leży zdrowie, narożnik może rzucić ręcznikiem poddając zawodnika. Czy duszenie w MMA jest bezpieczne? Jedną z zabronionych rzeczy są uderzenia lub uciskanie krtani, które może prowadzić do urazów zagrażających życiu. Techniki duszenia zazwyczaj polegają na uciskaniu tętnic szyjnych, co skutkuje niedotlenieniem mózgu i szybką utratą przytomności. Jeśli po omdleniu chwyt zostanie zwolniony co na arenie staje się za decyzją sędziego to nie powinno być żadnych niebezpiecznych powikłań, a omdlona osoba powinna się samoistnie ocucić po kilku-kilkunastu sekundach. Trzeba jednak pamiętać, że już po 4 minutach od niedotlenienia w mózgu zaczynają zachodzić nieodwracalne zmiany.
Rodzaje duszenia w sportach walki
Najpopularniejszym rodzajem duszenia jest Rear Naked Choke popularnie zwany duszeniem zza pleców. Ale czy jest to jedyny lub jedyny skuteczny sposób? Oczywiście, że nie. Każdy ze sposobów jest równie skuteczny, a decyzję o tym, który rodzaj powinien zostać wykorzystany podejmuje się w ułamku sekundy przede wszystkim na podstawie obecnego położenia oraz wyuczenia techniki. Najpopularniejsze rodzaje duszenia to:
- Anaconda Choke
- Arm Triangle Choke
- Brabo Choke
- Crucifix
- Duszenie Trójkątne
- Duszenie Peruwiańskie
- Trójkąt Rękoma
- Forearm Choke
- Gogoplata
- North – South Choke
- Rear Naked Choke
Jednak techniki kończące to nie tylko duszenie. Jednymi z nieco mniej popularnych, ale tak samo skutecznych są dźwignie. Dźwignia na staw łokciowy(znana jako balacha) może prowadzić do złamania ręki. Próby uwolnienia ręki z tej dźwigni kończą się ostrym i bardzo intensywnym bólem.
Duszenie rękami a duszenie nogami w MMA
Jakie techniki stosować przy walkach w stójce, czy też na parterze? Jaka technika duszenia na parterze jest najskuteczniejsza? Obecnie kluby MMA w Polsce stawiają na wszystkie trzy typy walki: w stójce, na parterze oraz w zwarciu. Tak naprawdę to najlepiej zastosować sposób, który został uprzednio wytrenowany.
Jak wykonać duszenie peruwiańskie w MMA (krawat peruwiański)
Krawat peruwiański jest jedną z technik duszenia na parterze. Można tę technikę zastosować po obronie przed zejściem w nogi, gdy przeciwnik jest już przy macie, lub po prostu jeśli sytuacja na to pozwoli. Pierwszy raz peruwiański krawat w MMA został zastosowany na gali XTB KSW 76 przez Henrego Fadipe. Aby wykonać duszenie peruwiańskie w MMA przeciwnik musi być zwrócony w stronę ziemi na parterze. Jedna ręka należy założyć w okolicach szyi, drugą ręką łapiąc przez talię przeciwnika swoją rękę. W tym samym momencie jedną nogą należy przełożyć nad głową przeciwnika naciskając nią głowę w kierunku maty. Ostatnim krokiem, aby “zawiązać” krawat jest przełożenie drugiej nogi na plecach przeciwnika, tak jednak, aby nie dać możliwości zrobienia przewrotu, który pozwoliłby przeciwnikowi na wyzwolenie się z chwytu.
Co to jest sub w MMA?
Sub w MMA jest rozwinięciem angielskiego słowa submission, które oznacza poddanie się. Subem określany jest chwyt kończący, który zmusił przeciwnika do poddania się, aby nie dopuścić do złamania lub utraty przytomności. Tym słowem można także określić typ walk MMA, które w pełnym rozwinięciu nazywają się submission fighting. Jest to taka formuła walk, w której całkowicie zakazane są uderzenia, a cała walka polega na korzystaniu z chwytów kończących. Całkowitym przeciwieństwem tej formuły jest walka no rules, której bezpośrednie tłumaczenie brzmi “bez zasad”.