Trening sztuk walki nie jest przeznaczony wyłącznie dla dorosłych, to również świetny sposób na naukę samoobrony i poprawę kondycji fizycznej dzieci. Istnieje wiele różnych rodzajów sztuk walki, dlatego rodzice powinni dowiedzieć się, która z nich będzie najlepsza dla ich dziecka. Należy wziąć pod uwagę wiek dziecka, jego zdolności i zainteresowania. Większość szkół sztuk walki oferuje zajęcia próbne, dzięki czemu rodzice mogą zdecydować, czy dana forma zajęć jest odpowiednia dla ich dzieci.
Dlaczego warto zapisać dziecko na sztuki walki?
Zapisanie dziecka na zajęcia sztuk walki niesie ze sobą wiele korzyści. Niektóre z nich to poprawa koncentracji i skupienia, wzrost samodyscypliny i szacunku oraz poprawa sprawności fizycznej. Sztuki walki mogą także pomóc dziecku w rozwoju pewności siebie i poczucia własnej wartości. Duża liczba rodziców decyduje się na sztuki walki dla dzieci ze względu na nabycie przez nich umiejętności samoobrony. Chodzi tu nie tylko o zastosowanie technik treningowych podczas niebezpiecznych sytuacji, ale również o sposób myślenia w sytuacjach zagrożenia.
Jakie sztuki walki dla dzieci wybrać?
Ze względu na to, że sztuki walki w ostatnim czasie stają się bardzo popularne, dzieci mogą wybierać spośród wielu różnych propozycji. Sztuki walki polecane dla dzieci to między innymi: judo, karate, aikido, jiu-jitsu oraz taekwon-do.
Rodzice, zapisując dzieci na zajęcia związane ze sztukami walki najczęściej decydują się na judo. Opiera się ona na chwytach, dźwigach oraz rzutach. Wpływa to na poprawę sprawności ruchowej u dzieci, zwiększa ich siłę oraz wydolność organizmu. Całe zajęcia odbywają się w formie gier i zabaw, z jasnym uwzględnieniem i poszanowaniem ich zasad. Wszystko zachowane jest w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, a nauka padania to jedna z pierwszych technik, jaką muszą opanować najmłodsi przed rozpoczęciem treningów.
Jeśli chodzi o karate jest to sztuka opanowania. Młodzi karatecy stają twarzą w twarz ze swoim przeciwnikiem, który na niego pokrzykuje. W taki sposób młode osoby ćwiczą swoją silną wolę. Dopiero po przejściu tego etapu mogą zacząć naukę. Sztuki walki, jeśli chodzi o najmłodszych dzielą się na te chwytane oraz uderzane. Każda z nich ma swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji skonsultować, która z nich jest odpowiednia dla Twojego dziecka. Warto wybrać szkoły, które będą sprawdzone i zapewnią naszym najmłodszym należytą opiekę.
Czy sztuki walki źle wpływają na dzieci?
Od dawna istnieje przeświadczenie mówiące o tym, że trenowanie sztuk walki wzbudza u dzieci agresję. Duża liczba osób zaczyna zmieniać swoje zdanie na ten temat i zaczyna uważać, że sztuki walki mogą być korzystne dla dzieci, ponieważ uczą je dyscypliny i samoobrony. Inni natomiast uważają, że sztuki walki mogą być szkodliwe dla dzieci, ponieważ zachęcają do przemocy. Na treningach możemy spotkać dzieci, które są nadpobudliwe oraz posiadające problemy emocjonalne. Często dzieci podczas treningów uczą się radzenia sobie ze złymi emocjami i wyrażania ich w inny sposób. Ostatecznie to rodzice decydują, czy ich zdaniem sztuki walki są odpowiednie dla ich dziecka, czy też nie.