fbpx
grappling

Co to jest grappling?

Spis treści - Co to jest grappling?

Grappling to inaczej sporty chwytane. W tej dyscyplinie, uderzenia i kopnięcia są zakazane, ale nie oznacza to, że grappling nie jest potrzebny w walkach w formule MMA. To właśnie z chwytanych stylów walki wywodzą się najwięksi mistrzowie, tacy jak Royce Gracie (pierwszy zwycięzca UFC) czy Charles Oliveira (aktualny mistrz UFC w wadze lekkiej). Istnieją dwie główne formy walki. Pierwsza z nich opiera się na chwytach za materiał, a zawodnicy walczą w GI (strój podobny do kimona). Druga z nich oparta na kontroli ciała.

Czy grappling jest potrzebny w MMA?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od stylu walki MMA, jaki reprezentujesz. MMA, czyli mieszane sztuki walki to połączenie wielu płaszczyzn. W dzisiejszym MMA trzeba być przekrojowym zawodnikiem, aby móc zwyciężać na najwyższym poziomie. Każdy trenujący ma swój ulubiony styl, z którego się wywodzi i w tej płaszczyźnie czuje się najlepiej, ale czy grappling jest potrzebny w MMA? Zdecydowanie tak, dobry stójkowicz nie poradzi sobie dziś bez solidnej dawki technik parterowych. Działa to również w drugą stronę, dobry zapaśnik czy zawodnik BJJ nie poradzi sobie bez treningów stójkowych. W obecnych czasach, walki w MMA odbywają się już GI, a każdy zawodnik ma rękawice MMA do wyprowadzania ciosów. Są one jednak zdecydowanie inne, niż te znane z boksu, K-1 czy Muay Thai. Umożliwiają swobodną pracę palcami, dzięki czemu możliwe jest chwytanie przeciwnika oraz stosowanie technik kończących, czyli poddań.

Grapplingowe style walki

Obecnie na świecie istnieje wiele różnych stylów walki opartych na kontroli przeciwnika i chwytach. Niektóre z bardziej popularnych to Brazylijskie Jiu-Jitsu, Judo, Sambo i Wrestling. Każdy z tych stylów ma swój własny, unikalny zestaw technik, które są wykorzystywane do sprowadzenia przeciwnika na ziemię, a następnie poddania go za pomocą różnych chwytów duszących lub dźwigni na stawy. Grapplingowe style walki są wykorzystywane bardzo często w MMA, a wielu mistrzów UFC to czarne pasy w poszczególnych stylach walki.

Brazylijskie Jiu Jitsu (BJJ)

Brazylijskie Jiu Jitsu (BJJ)to styl grapplerski, który kładzie nacisk na sprowadzenie przeciwnika na ziemię, a następnie poddanie go za pomocą różnych chwytów duszących lub dźwigni. Jest to bardzo skuteczny styl samoobrony, ponieważ może być stosowany przeciwko większym i silniejszym przeciwnikom. Zawodnicy walczą zarówno w GI, jak i w NO-GI.

Zapasy

Zapasy to styl grapplerski, który kładzie nacisk na sprowadzenie przeciwnika na ziemię, a następnie kontrolowanie go za pomocą różnych technik. Zapasy są niezwykle ważną częścią walki w MMA. Dużym plusem jest mobilność zawodników i walka bez GI od samego początku.

Judo

Judo to kolejny styl walki, który koncentruje się na powaleniu przeciwnika na ziemię. Jednak w przeciwieństwie do brazylijskiego Jiu-Jitsu, Judo nie kładzie nacisku na poddania, ale skupia się na rzutach i obaleniach. To sprawia, że jest to świetny styl dla tych, którzy chcą utrzymać się na nogach i uniknąć obalenia na ziemię. Minusem walki jest to, że w Judo walczy się tylko i wyłącznie w GI.

Sambo

Sambo jest rosyjskim stylem walki, który łączy w sobie elementy zarówno zapasów, jak i judo. Jest to skuteczny styl zarówno w samoobronie, jak i podczas zawodów. Jest to również bardzo efektowny styl walki.

Daj piątaka!
[Liczba głosów: 3 Średnia: 5]

Udostępnij u SIEBIE MORDECZKO!