fbpx

K-1

K-1 – na czym polega?

K-1 to japońska firma zajmująca się promocją mieszanych sztuk walki, założona w 1993 roku. Jest to również jedna z odmian kickboxingu, która ma bardzo dużo fanów na całym świecie.

Zasady K-1

Zasady K-1 są zbliżone do muay thai i kickboxingu. Zawodnicy mogą atakować przeciwnika ciosami, a także kopnięciami. Zawodnicy w klinczu mogą uderzać kolanem tylko jeden raz, a także zabronione są akcje łokciem i uderzenia głową (jak w birmańskim boksie). W K-1 można przechwytywać nogę partnera po kopnięciu i przewracać go na matę.

Historia K-1

K-1 to japońska firma zajmująca się promocją mieszanych sztuk walki, założona w 1993 roku przez Kazuyoshi Ishii. Nazwa “K-1” została wybrana, ponieważ reprezentuje to, co najlepsze we wszystkim: karate, kickboxing, Muay Thai itp. Pierwsza impreza K-1 odbyła się w Tokyo Bay NK Hall 16 kwietnia 1993 r. i obejmowała osiem walk. W 1995 r. K-1 zaczęło organizować coroczne zawody pod nazwą K-1 World Grand Prix, które gromadziły najlepszych zawodników z całego świata w jednym turnieju.

Walki K-1 – jak wyglądają?

Walki K-1 to rodzaj kickboxingu, który jest popularny w Japonii. Zawodnicy noszą rękawice i nakolanniki, a walki mają zazwyczaj bardzo szybkie tempo i są bardzo emocjonujące. Walki odbywają się w ringu, a zawodnicy mogą korzystać ze wszystkich dozwolonych technik. Zasady walki są bardzo łatwe i każdy zawodnik zna je przed rozpoczęciem walki.

Popularność K-1 w Polsce

Popularność K-1 w Polsce wynika z faktu, że wielu ludzi coraz częściej przekonuje się do uderzanych sportów walki. Bardzo dużo klubów prowadzi zajęcia z kickboxingu, K-1 czy muay thai. Sportowe klasy w większych miastach Polski dają możliwość trenowania tego sportu. Ten sport może nie jest jeszcze tak bardzo popularny, jak taekwondo czy karate, ale jest on niezwykle skuteczny i wybierany jako dobry fundament do walk MMA.

Najbardziej znani zawodnicy K-1

Najbardziej znani zawodnicy K-1 to: Ernesto Hoost, Peter Aerts, Semmy Schilt, Remy Bonjasky i Andy Hug.

Ciekawe teksty: