fbpx

IBF

International Boxing Federation – historia

Międzynarodowa Federacja Boksu (IBF) to jedna z najważniejszych organizacji w świecie boksu zawodowego. Jej korzenie sięgają roku 1983, kiedy to powstała na gruncie United States Boxing Association (USBA) oraz innych organizacji z Europy i Ameryki Południowej. Pomysłodawcą i założycielem IBF był Bob Lee, postanowienie to wynikało z przegranych wyborów na prezydenta innego związku bokserskiego, WBA. Lee wraz z grupą działaczy podjął odważną decyzję o stworzeniu nowej federacji.

International Boxing Federation – Siedziba

Siedziba Międzynarodowej Federacji Boksu mieści się w stanie New Jersey w Stanach Zjednoczonych. Od roku 2001 prezydentem organizacji jest Marian Muhammad, który przyczynił się do rozwoju i promocji boksu w skali globalnej.

International Boxing Federation – Polscy zawodnicy

Walki organizowane pod auspicjami IBF obejmują aż 17 kategorii wagowych, co czyni tę organizację szczególnie wszechstronną i atrakcyjną dla zawodników o różnych umiejętnościach i fizycznych budowach. Polska również odnotowała spektakularne sukcesy w obrębie IBF. W dniu 13 czerwca 1997 roku, Dariusz Michalczewski stał się pierwszym Polakiem, który zdobył tytuł mistrza IBF w wadze półciężkiej. Jego triumf miał miejsce w Oberhausen, gdzie pokonał Virgila Hilla, stając się dumą polskiego boksu.

Ciekawe teksty: