fbpx

Brazylijskie Jiu Jitsu

Konflikt Lexy i Olciak

Konflikt Lexy i Olciak

W świecie internetowych osobowości czasem dochodzi do napięć i kontrowersji. Już parę lat temu pojawiły się doniesienia o konflikcie między Lexy a Olciak, który wzbudził

Czytaj więcej »
co to jest balacha?

Co to jest balacha?

Jedna z najpopularniejszych technik kończących w sportach walki. Choć w MMA nie jest tak powszechna jak wszelkie duszenia zza pleców (Rear Naked Choke), nadal jest

Czytaj więcej »

Brazylijskie Jiu Jitsu – na czym polega?

Brazylijskie Jiu Jitsu to sztuka walki i sporty walki, które koncentrują się na chwytaniu i walce w parterze. Została ona opracowana w Brazylii na początku XX wieku przez japońskiego imigranta Mitsuyo Maedę. Brazylijskie Jiu Jitsu jest często wykorzystywane jako system samoobrony, ponieważ uczy, jak kontrolować i obezwładniać przeciwnika, wykorzystując dźwignię i mechanikę ciała, a nie polegając na sile czy rozmiarze.

Zasady BJJ

Zasady BJJ są bardzo łatwe. Walkę można wygrać poprzez poddanie przeciwnika lub na punkty. Punkty można zbierać, dzięki odpowiednim technikom. Na świecie, powstało kilka federacji (IBJJF, ADCC, EBI), a punktacja może się różnić. W każdej z tych federacji, poddanie jest promowane jako zwycięstwo walki i wszyscy zawodnicy dążą do tego.

Historia Brazylijskiego Jiu Jitsu

Brazylijskie Jiu Jitsu to sztuka walki, która powstała w Brazylii na początku XX wieku. Opiera się ona na japońskiej sztuce walki Judo, a także połączeniu jiu jitsu, która również powstała na początku XX wieku. Brazylijskie Jiu Jitsu koncentruje się na grapplingu i walce w parterze i jest uważane za jedną z najskuteczniejszych sztuk walki służących do samoobrony.

Walki BJJ – jak wyglądają?

Walki BJJ są bardzo ekscytujące do oglądania. Mają szybkie tempo i są pełne akcji. Zawodnicy zawsze starają się poddać przeciwnika. Jest to bardzo techniczny sport, a zawodnicy mają duże umiejętności. Istnieją dwie formuły walki BJJ. Jak wyglądają? Kluczowy podział to walki w kimonach (GI) i bez kimon (no-gi). Walki bez kimon są niezwykle szybkie i polegają na znalezieniu szybkiego sposobu na poddanie przeciwnika. Gdy to się nie uda, przyznawane są punkty za poszczególne pozycje (dosiad, przejście gardy, sprowadzenie).

Brazylijskie Jiu Jitsu w Polsce

Brazylijskie Jiu Jitsu to sztuka walki wywodząca się z Brazylii. Jest to sport oparty na grapplingu, który koncentruje się na walce na ziemi. Jiu Jitsu jest popularnym sportem w Polsce i wiele osób je trenuje. Ze względu na brak ciosów, Jiu Jitsu ma wielu fanów w Polsce, bardzo dużo osób trenuje BJJ. Brazylijskie Jiu Jitsu w Polsce rozwija się, dzięki wielu nazwiskom, którzy coraz częściej wygrywają prestiżowe konkursy w Europie i na całym świecie.

Najbardziej znani zawodnicy BJJ

Najbardziej znani zawodnicy BJJ w historii to: Helio Gracie, Renzo Gracie, Marcelo Garcia, Roger Gracie, Andre Galvao, Craig Jones, Gordon Ryan, Leo Vieira i Alexandre Ribeiro.

Ciekawe teksty: