fbpx

Judo

co to jest balacha?

Co to jest balacha?

Jedna z najpopularniejszych technik kończących w sportach walki. Choć w MMA nie jest tak powszechna jak wszelkie duszenia zza pleców (Rear Naked Choke), nadal jest

Czytaj więcej »

Judo – na czym polega?

Judo to japońska sztuka walki i sport walki, stworzona w 1882 roku przez Jigoro Kano. Praktykuje się ją głównie poprzez rzucanie przeciwnika na ziemię, ale można ją również wykorzystywać do duszenia przeciwnika i stosowania różnych dźwigni.

Jakie są Zasady judo

Istnieją trzy sposoby na wygranie meczu judo:

  • Ippon: Jeden pełny punkt. Można go osiągnąć przez przewrócenie przeciwnika na plecy z odpowiednią siłą, przypięcie go do pala przez 20 sekund lub zmuszenie do poddania się za pomocą duszenia lub blokady stawów.
  • Waza-ari: Pół punkt. Jest przyznawany, gdy wytrącisz przeciwnika z równowagi i przewrócisz go na bok lub plecy, lub gdy zaliczysz rzut bliski rzucenia (czyli, gdy przeciwnik zostanie rzucony, ale zdoła wylądować na kolanach lub rękach).
  • Yuko: Jedna czwarta punktu. Przyznaje się go za mniejsze rzuty, wymachy lub techniki nożne.

Historia judo

Judo to nowoczesna japońska sztuka walki i sport olimpijski, który został stworzony w 1882 roku przez Jigoro Kano. Po latach judo zostało przeniesione do Europy i Stanów Zjednoczonych, gdzie Japończycy uczyli tej niezwykle efektywnej sztuki walki. Treningi judo mogą być wykorzystywane do samoobrony, współzawodnictwa, poprawy kondycji fizycznej i dyscypliny psychicznej.

Walki judo – jak wyglądają?

Walki judo to fizyczne pojedynki pomiędzy dwoma zawodnikami uprawiającymi judo. Charakteryzują się dużą ilością kontaktu fizycznego i toczą się do momentu, gdy jeden z zawodników zdobędzie punkt lub zmusi przeciwnika do poddania się. Ważny elementem są stroje, ponieważ walczą oni zawsze w judokach, czyli specjalnych kimonach. Walki kończą się przez zdobycie odpowiedniej ilości punktów lub zmuszenie do poddania się przez przeciwnika.

Judo w Polsce

Judo to stosunkowo popularny sport w Polsce. Nie jest tak szeroko uprawiany jak inne sporty, ale ma swoich zwolenników. W całym kraju działa wiele klubów i szkół judo, a sport ten jest regularnie prezentowany w mediach. Judo jest częścią Igrzysk Olimpijskich od 1964 r., a polscy sportowcy odnieśli w tej dyscyplinie pewne sukcesy, zdobywając wiele medali.

Najbardziej znani zawodnicy judo 

Najbardziej znani zawodnicy judo to: Jigoro Kano, Yasuhiro Yamashita, Tadahiro Nomura, Anton Geesink i Masato Uchishiba.

Ciekawe teksty: