fbpx

MMA

MMA – na czym polega?

MMA jest formą sportu walki, która łączy w sobie różne techniki z różnych dyscyplin sztuk walki. Zawodnicy MMA używają różnych technik uderzanych i chwytanych, pochodzących z różnych stylów sztuk walki, aby rywalizować w zawodach MMA.

Zasady MMA

Zasady MMA są dość proste i nieskomplikowane. Walka toczy się w trzech rundach (5 rund w walkach mistrzowskich), z których każda trwa pięć minut. Zawodnik, który zdobędzie najwięcej punktów w danej rundzie, wygrywa ją. Innym sposobem na zwycięstwo jest znokautowanie przeciwnika lub zmuszenie go do poddania.

Historia MMA

Mieszane sztuki walki (MMA) to pełnokontaktowy sport walki, w którym dozwolone są uderzenia i grappling, zarówno w stójce, jak i na ziemi, z wykorzystaniem technik z różnych sportów walki i sztuk walki. Po raz pierwszy termin „mieszane sztuki walki” został użyty w 1993 roku w recenzji filmu UFC 1 przez krytyka telewizyjnego Howarda Rosenberga. Termin ten zyskał popularność, gdy wprowadzono nowe zasady walki w pełnym kontakcie, aby umożliwić bardziej emocjonujące pojedynki.

Walki MMA – jak wyglądają?

Walki MMA to pełnokontaktowy sport walki, w którym można stosować szeroki wachlarz technik walki, pochodzących z różnych innych sportów walki i sztuk walki. Walki MMA mogą odbywać się na w oktagonie, a także w ringu (coraz rzadziej) i trwają zazwyczaj od trzech do pięciu rund po pięć minut.

MMA w Polsce

Obecnie MMA jest uprawiane na całym świecie i jest jednym z najszybciej rozwijających się sportów. W Polsce w ostatnich latach odnotowano ogromny wzrost popularności, a wielu zawodników wywodzących się z boksu, kickboxingu, brazylijskiego jiu jitsu zaczyna trenować MMA i toczyć walki na tych zasadach. W każdym mieście można znaleźć klub sportów walki specjalizujący się w MMA.

Najbardziej znani zawodnicy MMA

Najbardziej znani zawodnicy MMA to: Georges St-Pierre, Fedor Emelianenko, Anderson Silva, Demetrious Johnson, Khabib Nurmagomedov czy Jon Jones.

Ciekawe teksty: