fbpx

Taekwondo

Taekwondo – na czym polega?

Taekwondo to koreańska sztuka walki, która charakteryzuje się naciskiem na kopnięcia na wysokość głowy, kopnięcia z wyskoku i obrotowe oraz szybkie techniki kopnięcia. Słowo składa się z trzech znaków:

  • tae – stopa
  • kwon- pięść
  • do – sztuka/droga

Zasady taekwondo

Zasady taekwondo są dość proste i mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i uczciwości w tym sporcie. Zasadniczo istnieją trzy reguły, których muszą przestrzegać wszyscy zawodnicy: nie wolno uderzać w głowę leżącego przeciwnika, zakaz chwytania lub rzucania przeciwnika, czy zakaz atakowania przeciwnika, który nie jest gotowy do walki.

Historia taekwondo

Historia taekwondo jest długa i złożona, a jego korzenie sięgają tysięcy lat wstecz. Współczesny sport taekwondo wywodzi się z Półwyspu Koreańskiego, gdzie został rozwinięty jako forma samoobrony i treningu wojskowego. Taekwondo z czasem rozprzestrzeniło się na inne części świata, stając się międzynarodowym sportem z milionami ćwiczących.

Walki taekwondo – jak wyglądają?

Walki taekwondo są bardzo ekscytujące do oglądania. Mają szybkie tempo i są pełne akcji. Zawodnicy używają wielu kopnięć i ciosów, próbując powalić przeciwnika. Czasami walki mogą być dość brutalne.

Taekwondo w Polsce

Polska ma silną tradycję taekwondo, a w wielu klubach i szkołach prowadzi się zajęcia z tej dyscypliny. Sport ten jest popularny na wszystkich poziomach, od podstawowego do elitarnego, a w Polsce jest wielu utytułowanych zawodników taekwondo.

Najbardziej znani zawodnicy taekwondo

Najbardziej znani zawodnicy taekwondo to: Man-hee Han, Hong Sung-chon, Steven Lopez, Hadi Saei czy Hwang Kyung-Seon.

Ciekawe teksty: