fbpx
echo arena liverpool

Echo Arena Liverpool

0 👤
Pojemność areny

Gale które odbyły się

Hala M&S Bank Arena

Hala widowiskowo-sportowa M&S Bank Arena, znajdująca się w Liverpoolu, została otwarta w 2008 roku. W obiekcie organizowane są różnego rodzaju imprezy sportowe, spektakle komediowe oraz koncerty.

Echo Arena – Historia

Pierwotnie arena nosiła nazwę Echo Arena i została otwarta w styczniu 2008 roku z okazji inauguracji Liverpoolu jako Europejskiej Stolicy Kultury tego roku. Od tamtej pory M&S Bank Arena przyciągnęła ponad 5 milionów gości podczas ponad 3800 wydarzeń, a także wygenerowała 1,6 miliarda funtów korzyści ekonomicznych dla regionu miasta.

Kompleks Arena and Convention Centre (ACC)

Arena, razem z budynkiem BT Convention Centre, stanowi część kompleksu Arena and Convention Centre (ACC) – wielofunkcyjnego kompleksu na King’s Dock, który składa się z areny, centrum kongresowego oraz wystawienniczego, usytuowanego nad brzegiem zabytkowego nabrzeża Liverpoolu. Projekt ACC został zaprojektowany w całości przez firmę architektoniczną Wilkinson Eyre. Hala posiada sześć szatni dla widzów, pięć szatni dla zespołów sportowych, dwa biura promotorów oraz piwnicę, gdzie można zaparkować pojazdy o pojemności do 38 ton.

Ekologiczna hala w Liverpoolu

Pod względem wydajności arena jest jedenastym największym obiektem w Wielkiej Brytanii. Ponadto, M&S Bank Arena jest jednym z najbardziej ekologicznych miejsc w Europie, a jej celem jest zmniejszenie do połowy emisji CO2, której można by się spodziewać po budynku tej wielkości. Kompleksy oświetlenia, temperatury, zużycia energii elektrycznej, zbiornika na wodę deszczową oraz zbiornika na wodę do spłukiwania WC przyczyniają się do dostaw energii elektrycznej dla Liverpoolu. Dzięki swojej konstrukcji, M&S Bank Arena otrzymała wiele wyróżnień środowiskowych i architektonicznych. Otrzymała również ocenę „bardzo dobrą” na skali BREEAM.

Exhibition Centre Liverpool

Otwarcie siostrzanego obiektu Exhibition Centre Liverpool we wrześniu 2015 roku poszerzyło ofertę na koncerty na stojąco oraz międzynarodowe imprezy sportowe. Obecnie miejsce to można przekonwertować na „Space by M&S Bank Arena” – elastyczną przestrzeń rozrywkową mogącą pomieścić do 7000 osób stojących. W pobliżu ACC znajduje się liverpoolskie audytorium.

Echo Arena Liverpool – pożar

Wieczorem 31 grudnia 2017 roku na sąsiednim wielopoziomowym parkingu wybuchł pożar, w wyniku którego odwołano odbywający się na arenie event.

M&S Bank Arena (daw. Echo Arena) – wydarzenia sportowe i muzyczne

W M&S Bank Arena odbyło się wiele ważnych wydarzeń, w tym np. Konkurs Piosenki Eurowizji 2008 oraz Mistrzostwa Świata w Boksie Amatorskim AIBA w 2008 roku. W 2019 roku hala była jednym z miejsc rozgrywania Mistrzostw Świata w Gimnastyce Artystycznej.

M&S Bank Arena w trakcie pandemii COVID-19

W czasie pandemii COVID-19 arena była wykorzystywana jako punkt szczepień przeciwko chorobie. W maju 2021 roku w hali odbył się pierwszy koncert po pandemii w ramach badań nad bezpieczeństwem organizacji takich wydarzeń.

Echo Arena – kultura i gospodarka

M&S Bank Arena jest jednym z głównych celów turystycznych w Liverpoolu i ważnym elementem kulturalnym miasta. To także ważne źródło dochodu dla lokalnej społeczności, generując duże korzyści ekonomiczne i tworząc miejsca pracy.

Ciekawe teksty: