fbpx
Ustawa o patostreamingu - Jak będzie wyglądać i na czym polegać?

Ustawa o patostreamingu – Jak będzie wyglądać i na czym polegać?

Spis treści - Ustawa o patostreamingu – Jak będzie wyglądać i na czym polegać?

24 maja 2023 roku zaprezentowna została propozycja zmiany Kodeksu Karnego, która wprowadzałaby nowy artykuł 255b dotyczący patostreamingu. Zgodnie z proponowanym brzmieniem artykułu: „Kto za pośrednictwem sieci teleinformatycznej, poprzez transmisję obrazu lub dźwięku albo udostępnienie zapisu obrazu lub dźwięku, rozpowszechnia treści przedstawiające popełnienie czynu zabronionego”. Osoba rozpowszechniająca takie treści jest narażona na karę pozbawienia wolności o górnej granicy wynoszącej 5 lat.

Daniel Magical i potencjalne konsekwencje prawne

Wprowadzenie takiej ustawy może mieć konsekwencje dla osób zajmujących się patostreamingiem, w tym popularnego streamera Daniela Magicala. Jeżeli projekt ustawy zostanie zatwierdzony, osoby takie jak Daniel Magical mogą obawiać się surowszych kar niż rok pozbawienia wolności, który już wcześniej odbył. Legislatorzy komentując uzasadnienie zmiany ustawy wskazują, że treści związane z patostreamingiem są niezwykle szkodliwe i mogą wywoływać negatywne emocje u odbiorców lub promować niebezpieczne zachowania.

Brak definicji patostreamingu w Polskim prawie

Obecnie w polskim prawie brakuje definicji samego patostreamingu, jednak zauważa się wzrost tego negatywnego zjawiska wraz z rozwojem nowych technologii. Konieczność ukrócenia tej patologii, która stała się pewnym źródłem dochodu dla niektórych osób, jest zauważalna. Istnieje również przypuszczenie, że kanały związane z tematyką strzelanek mogą być również brane pod uwagę. Osoby utrzymujące się z patologii mogłyby natomiast otrzymać najsurowszy wymiar kary, którym jest do 10 lat pozbawienia wolności. Wprowadzenie tych zmian argumentuje się faktem, że patostreaming nie jest przypadkowym zachowaniem, ale świadomym pomysłem na biznes, który może przynieść znaczne zyski.

Daj piątaka!
[Liczba głosów: 1 Średnia: 5]

Udostępnij u SIEBIE MORDECZKO!